Ma már nem veszek a boltokban semmilyen cukorkát, az itthoni elkészítésére törekszem. Ez a mézes csoda kiváló a torok fertőtlenítésére. Köptető, nyákoldó, köhögéscsillapító.
Itt mindenképp megjegyzem, hogy nem szabad összetéveszteni az ánizst és a csillagánizst. Mert én mindkettőből tettem a mézbe.
A csillagánizs Dél-Kínában őshonos gyógy- és fűszernövény. Örökzöld fának a termése csillag alakú, melyben 3-4 mm nagyságú mag fejlődik. Tartalmaz illóolajat, cseranyagot, fehérjét, szénhidrátot. Íze hasonló a nálunk is ismertebb és elterjedtebb ánizshoz, csak annál erőteljesebb aromájú.
A hagyományos kínai orvoslás elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére ajánlja, kiváló görcsoldó hatású. Ezenkívül étvágyjavító, emésztésserkentő, antivirális. Influenza elleni gyógyszer alapanyaga. 2005-ben hiánycikk volt a csillagánizs az influenzajárvány miatt.
Az ánizs egyéves növény. Szára mintegy 60 cm magas, enyhén szőrözött. Ernyős virágzata van, termése ikerkaszat, 3-6 mm hosszú, tojásdad vagy körte alakú, hosszant barázdált, édeskés, fűszeres illatú és ízű. Hatóanyaga: illóolaj (anetol, metilkavikol, ánizsaldehid, kumarin), ánizssav, flavonoidok, fehérje, szénhidrát.
Teája kiváló köptető hatású, segíti a váladékok kiürülését, és csökkenti a köhögési ingert. Antibakteriális (szájvízekben, torokfertőtlenítő tablettákban is használják), görcsoldó, szélhajtó, étvágyjavító, emésztésserkentő.
Fokozza a tejelválasztást, az anyatejbe jutva nyugtatja a csecsemőt. Külsőleg reumatikus fájdalmak enyhítésére használják.
Illóolaját is alkalmazhatjuk. Menstruációs fájdalmak és a klímax tüneteit enyhíti. Ugyancsak nyákoldó, köptető, görcsoldó. Puffadáscsökkentő, emésztésjavító, antibakteriális, vizelethajtó, tejképző.
… és most jöjjön a recept:
- 1 kis üveg termelői méz (a legjobb a kakukkfű vagy hársméz)
- 1 csillagánizs
- 2-3 cm ceyloni fahéj
- 1 tk. ánizsmag (egy kicsit a mozsárban törjük össze)
- ha van itthon 100%-os, tiszta kakukkfű vagy fenyő illóolaj, akkor 1-1 cseppel fel lehet turbózni a hatását.
Hagyjuk pár napig állni, utána akár megelőzésként is fogyaszthatunk belőle napi 1-2 kávéskanállal.