Bizonyára olvastátok már a 40 napos méregtelenítési tervemet, amelynek most a 25. napján tartok. Eddig gluténmentesen és vegán módon táplálkoztam, és napi szinten beiktattam a frissen préselt gyümölcs- és zöldségleveket. Kifejezetten étrendkiegészítőket nem szedtem, egyedül a spirulina és az árpafű támogatta a szervezetem tisztulását. A méregtelenítés utolsó ciklusát május 1-10-ig terveztem, viszont a holdállást figyelembe véve egy picit előbbre hozom a kezdési időpontot. Hogy miért is? A hold változásait követve a méregtelenítés/böjt legjobb időszaka a fogyóhold. Nos, ez április 23-től május 6-ig tart. Tehát ebben az időszakba érdemes beiktatni a léböjtöt.
Az a csodálatos fogyó hold
A fogyó Hold (C-alakú sarló) a tisztulás, az elengedés időszaka. Nemcsak lelkünk, de testünk és környezetünk takarítása is eredményesebb lesz. Ebben az időszakban könnyebben távoznak a méreganyagok, hamarabb lemennek a fölösleges kilók.
Felkészülés a böjtre
A böjt előtt szükséges egy felvezetés, amikor könnyítünk az étkezésünkön (ugye ezt én már csinálom néhány hete). Helyezzük előtérbe a nyers ételeket, hagyjuk el a kenyérféléket és a nehéz fogásokat. Figyeljünk arra, hogy napi 2-3 széklet mindenképp meglegyen! Ennek érdekében fogyasszunk útifűmaghéjat. A léböjt előtti napon csak nyers gyümölcsöt, zöldséget és zöld leveleket együnk. Igyunk legalább 2-3 liter folyadékot (vizet, gyógyteát, 100%-os gyümölcs- és zöldségleveket).
Léböjt
Általában elmondható, hogy egy egészséges embernek 6-7 nap léböjt elegendő. Persze ez alkattól is függ, pl. egy vékony, vatta típusú embernek 2-3 nap is elég. Én 10 napos böjtöt tervezek, április 26-tól május 5-ig fog tartani.
Gyógytea a böjtölés alatt
Ilyenkor érdemes ízesítetlen gyógyteákat inni, amelyek a májra, a vesére és az emésztésre hatnak. Egy teakeveréket fogok készíteni, amelyben többek között lesz csalán, aranyvessző, gyermekláncfű gyökér, diólevél, mezei zsurló, máriatövis és apróbojtorján is. Ebből napi 1-2 csészével fogok meginni. Ezenkívül 1-1 csésze la pacho és zöld teát is fogok inni. Esténként egy nyugtató hatású gyógytea (pl. citromfű, levendula) is jól fog esni. Tehát a napi gyógytea fogyasztásom kb. 1 liter lesz.
… és még miket fogok inni?
Nagyon fontosak a gyümölcs- és zöldséglevek. Ezek természetes gyümölcscukor tartalmuknál fogva nem engedik, hogy a vércukorszint nagyon/hirtelen leessen. Ugyanakkor ne csak gyümölcslevet igyunk, hanem zöldséglevet is. Ezeket mindenképp hígítsuk 1:1 arányban vízzel.
Nagyon jól fog esni ilyenkor zöldséglevest inni. Egyrészt ezt megfőzhetjük a préselt zöldséglé megmaradt szárazanyagából (sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, paszternák, paradicsom), de kerülhet bele pl. hagyma, medvehagyma, krumpli is. Vagy felaprítod ezeket a zöldségeket, és ebből készíted el a zöldséglevest.
Természetesen vizet is fogok inni a levek mellé, a reggelt is egy pohár (előzőleg felforralt) langyos-citromos vízzel fogom kezdeni.
Ha mégis szédülés kerülgetne, akkor gyors segítség lesz 1 teáskanálnyi méz, de a spájzban lapul még egy üveg csicsóka sűrítmény is. 🙂
A máj támogatása
Érdemes a májat 10-15 percig naponta melegíteni: 1-5 evőkanál hidegen sajtolt olajat meginni és meleg palackot vagy forró törölközőt tenni a máj területére és jobb oldalra feküdni. Igyunk minden nap keserű gyümölcslevet (pl. grépfruit) és gyógyteát. Máriatövis olajat vagy tinktúrát is fogyaszthatunk.
A vese támogatása
Egyrészt a sok folyadék kellően átmossa a vesét, a vizelethajtó gyógyteák pedig még rásegítenek az esetleges homok távozására is. Tartsuk melegen a vesét, az összedörzsölt tenyerünket tegyük a vese területére.
Nehézfém kivezetés
Az eddig fogyasztott spirulina ezt is kellően támogatta, de a Huminiqum, a méregtelenítő talptapasz és a Magnézium (Mg-citrát) is alkalmazható. Külsőleg a szerves magnézium vagy Ősi magnézium gél használható.
Méregtelenítés bőrön keresztül
Vegyünk hideg-meleg vizes váltózuhanyt, készítsünk sófürdőt/lábfürdőt, csináljunk iszappakolást, bőrradírozást. Szaunázzunk, menjünk el masszázsra. Nyugodtan sportoljunk, jógázzunk, sétáljunk (jól izzadjunk meg).
A méregtelenítést remekül ki lehet egészíteni reflexológiával. A talpmasszázs egy ősi módszer, ha ki szeretnéd próbálni, akkor Tóth Tibor reflexológust ajánlom.
Szellemi tisztulás
Hallgassunk meditációs zenéket, vagy csak hallgassuk a madarak csiripelését.
Böjttörés
A böjtöt mindenképp egy levezetéssel kell befejezni, amikor fokozatosan visszaszoktatjuk a szervezetünket a szilárd táplálékra. Ezt természetesen ne töltött káposztával végezzük, legalább 2-3 hétig még tartsuk a gluténmentességet és a vegán étrendet.
Kezdő ételnek leginkább egy almát együnk. Az első két napban párolt zöldségeket fogyasszunk. Ideális lenne a böjt után a főtt és a nyers ételek arányát 50-50%-ra beállítani. Persze ez függ az évszaktól (minél melegebb van, annál több lehet a nyers ételek aránya) és az alkatunktól is.
Emellett mindenképp javasolt probiotikumot (pl. Imsyser, Syntol) szedni minimum 2 hétig, de ha tovább, az csak jobb.
Gyógytea keverék receptem fitoterapeuta tanárom ajánlása alapján:
- teakeverék (1 evőkanál teát 5 percig kell nagyon lassan lefedve főzni 2,5 dl vízben)
- 60 gr. mezei zsúrló
- 50 gr. kutyabenge kéreg
- 90 gr. máriatövismag
- 30 gr. édeskömény
- 40 gr. gyermekláncfű gyökér
- teakeverék (1 evőkanál teát leforrázni 2,5 dl vízzel, 15 percig lefedve állni hagyni)
- 15 gr. nagy csalán
- 20 gr. fehér árvacsalán
- 15 gr. ragadós galaj
- 20 gr. gyermekláncfű levél
- 15 gr. borsmenta
- 20 gr. cickafark (férfiaknak kisvirágú füzike)
A két teát készítsük el, szűrjük le és öntsük össze. Napi 2-3 adag fogyasztható kb. 2 hétig. Amennyiben erőteljes hasmenés lesz, akkor az 1. teakeverékből csak 1 teáskanálnyit vegyünk alapul.
Ha böjtölni szeretnél, de krónikus betegséged van és gyógyszert is rendszeresen szedsz, akkor egy konzultáció keretében feltétlenül kérdezd meg orvosodat vagy természetgyógyászodat, hogy egyénre szabottan állítsa össze a kúrádat.