A fizioterápia szó hallatán az emberek többségének a fizioterápiás gyógykezelések jutnak eszükbe, mint például a gyógyfürdő, a szauna vagy a barlangterápia. Ennél viszont jóval többet jelent. Az egyszerű mezítláb járásnak is van gyógyító hatása, nem beszélve a hóban járásról, a káposzta pakolásról, a gőzölésekről, a zuhanykezelésekről, leöntésekről. És még sorolhatnám a sort… Tehát nagyon sok olyan kezelés van, amiket saját magunk az otthonunkban el tudunk végezni, és nem szükséges gyógykezelésekre járni. Ezek hatása megkérdőjelezhetetlen, de mégsem ismertek és elterjedtek a mindennapokban. Ezzel a blogsorozattal ezeket a lehetőségeket mutatom be.
Az alternatív fizioterápia nem más, mint a természet energiáinak felhasználása a gyógyításban. A magyar népi gyógyászat négy elemet határoz meg: a föld, nap, víz és a levegő. Maga a szó jelentése is erre utal, mely a görög “füzosz”, természet szóból ered. A fizikoterápia szűkebb fogalom, mert a gyógykezelésben csak fizikai, mesterséges energiát alkalmaz.
A fizioterápia a gyógyítás legősibb ága, mivel a természet erőit már az ősember is felhasználta (bár kezdetben mindezt ösztönösen végezte). Az emberiség a világ kezdete óta ismerte a melegnek és a hidegnek az emberi testre gyakorolt hatását, valamint a síkvidéken, hegyekben vagy a barlangban kialakuló klíma eltérő hatását is. És a víz gyógyító hatásáról se feledkezzünk meg. Nemcsak a megelőzésben és gyógyításban, hanem az utóbbi időben a rekreációban, rehabilitációban egyaránt alkalmazzák. Fejlődése az elmúlt században erősen elmaradt a gyógyszeres, sebészeti kezelések széleskörű elterjedése miatt.
A természetben előforduló energiák:
- elektromos (pl. villám)
- hőenergia (napfény, víz)
- mechanikai (mozgás, mozgatás, masszázs)
- mágneses (föld mágneses tere)
- atom (radioaktív gyógyvíz, földsugárzás)
- kémiai (gyógyvíz, gyógyföld)
Fizioterápia felosztása:
- elektrote
rápia: kis- és középfrekvenciás kezelés
- mechanoterápia: gyógytorna, masszázs, ultrahang
- termoterápia: hydroterápia, iszapkezelés, kryoterápia, infravörös, fénykezelés, szauna
- fototerápia: helioterápia, UV, lézer, szolárium, bioptron
- balneoterápia: fürdőkúra, ivókúra
- klímaterápia
- inhalációs kezelések
A fizioterápás módszerek alkamazásával hatni tudunk:
- mozgásrendszerre
- keringésre
- zsigerekre (emésztés, vizeletkiválasztás)
- idegrendszerre
- érzékszervekre
Tehát az egész emberi testre, s lélekre egyaránt! A következő írásomban a vízgyógyászat csodálatos lehetőségeit mutatom be.