A köhögés egy védekező légúti reflex, mely a légutak középső és alsó részébe került idegen anyagok és az ott keletkezett váladékok eltávolítását szolgálja. A köhögés nem betegség, hanem más betegség tünete, pl. influenzának vagy más légúti betegségnek, de köhögést okoz a TBC, dohányzás is.
Kiegészítő terápia: fájdalom csillapítás; köhögési inger csökkentése, illetve köptetés; nyálkahártya bevonás; gyulladás csökkentés, immunerősítés.
A köhögés lehet száraz és hurutos attól függően, hogy van-e váladék a köhögés során.
Száraz, improduktív köhögés: állandó köhögési inger, kaparó torok jellemzi. Nincs köpetürítés. A légutak nyálkahártyája piros és száraz.
Ilyenkor nyák tartalmú gyógynövényekből készült teát igyunk: fehérmályva levél, gyökér (orvosi ziliz), lándzsás útifű levél, papsajt virág, szöszös ökörfarkkóró, pettyegetett tüdőfű, pemetefű, martilapu. Ezek bevonják a fájdalmas nyálkahártyát, csökkentik az irritációt. Mindig hideg áztatással (6-8 óra) kell elkészíteni, és akár gargalizálni is lehet vele (előtte langyosítsuk meg).
Hurutos, produktív köhögés során a váladék felszakadását elősegítik a szaponin tartalmú gyógynövények (ezt forrázattal készítjük), mint pl. az ökörfarkkóró virág, édesgyökér, szappangyökér, borostyán gyökér, kankalingyökér.
Teakeverék javaslat hurutos köhögésre:
- 1 rész lándzsás útifű
- 1 rész bodzavirág
- 1 rész édeskömény
- 1 rész kakukkfű
- 1 rész szurokfű
Tipp: Ezekkel a gyógyteákkal inhalálást is lehet végezni, ebben az esetben tegyünk bele 1 evőkanál tengeri sót is.
Remek gyógyrecept olvasható Varga Niki oldalán, ahol a keleti gyógyászat szemszögéből közelíti meg a köhögéscsillapítást.
Mit tudunk még tenni a gyógyteákon kívül?
Készíthetünk lándzsás útifű szirupot, vagy akár mellkaskenőcsöt is. De ha nem szeretnél most a krémkészítésbe belemenni, akkor ajánlom neked a Stadelmann termékeket, mint pl. a kakukkfű-mirtusz köhögésbalzsamot, vagy a kakukkfű-angyalgyökér olajat/balzsamot.
Egy jó illóolajos fürdő is sokat segíthet, ehhez a kakukkfű-mirtusz fürdőt javaslom. Ez nem más, mint egy tengeri sós fürdő, melybe kakukkfű, izsóp, mirtusz és zsálya illóolaj kerül.
Készíthetünk hagymateát, hagymaszirupot, vagy egy illóolajos mézes köptetőt.
Tipp: 1 dl (hárs)mézbe tegyél 1-1 csepp kakukkfű, eukaliptusz és fenyő illóolajat.
A Schüssler sók közül a magnézium phosp. (7) bevethető, mely “forró hetes” néven is ismert. 10 tablettát tegyünk 1 dl forró vízbe, és azt kortyolgassuk el kb. 10 perc alatt.
Ha a Homeopátiát szeretnénk segítségül hívni, nekünk bevált a Stodal, mely száraz és hurutos köhögés esetén is bevethető.
Az illóolajok (100%-os tisztaságú, pl. Farfalla) alkalmazása is remek lehetőség, pl. inhalálás, párologtatás, fürdővízbe, mellkaskenőcsbe/olajba légtér fertőtlenítése esetén: teafa, citrom, manuka, borsmenta, cajeput, eukaliptusz, fenyő, levendula, szegfűszeg, ánizs, édeskömény, izsóp, kakukkfű, zsálya.
Tipp: 1 evőkanál növényi olajba (pl. mandula) tegyünk 1 csepp eucalyptus radiata illóolajat, majd kenjük a mellkasra, torokra, hátra. Ezt az illóolajat babáknál is használhatjuk.
Különleges masszázstechnikák
A hátat alulról fölfelé az ujjbegyeinkkel gyengéden ütögessük. Ez segíti a váladék felszakítását. Fokozhatjuk a hatást, ha előtte illóolajos krémet használunk.
Táplálkozás, életmód
- Sok zöldség, gyümölcs, csíra
- Tej, állati fehérje, cukor csökkentése/elhagyása
- Sok folyadék fogyasztás (gyógytea, tiszta víz, friss gyümölcs, zöldséglé)
- Friss levegő, szellőztetés
Nagyanyáink tudták
- disznózsír, túró, lenmag, káposzta, puliszka, méhviaszos mellkas kötés/pakolás
- fekete retek lé
- hagymahéj tea
- torma, gyömbér
Lelki ok
Amikor köhögünk, az a torokcsakrával van kapcsolatban, ezért célszerű elgondolkodni azon, hogy mi az, amiről nem akarunk, nem tudunk vagy félünk beszélni és/vagy gondolkodni. A köhögés tulajdonképpen egy tisztító folyamat, ezért ne nyomjuk el rögtön köhögéscsillapítóval, hanem engedjük meg magunknak, hogy kijöjjön belőlünk, ami kikívánkozik – szó szerint –, és azonnal jobban fogjuk érezni magunkat. A száraz köhögés esetében valami nyomaszt minket, aggódással, félelemmel tölt el bennünket. Amint elkezdjük megoldani a helyzetet, megindul a váladék is, és egyre szabadabb lesz a légzés. A krónikus köhögés néha az elfojtott harag jele, olyan érzelmeké, amit a beteg nem vállal, nem mer szavakban kifejezni. Tehát: figyeljünk oda önmagunkra és a kommunikációnkra, engedjük ki, aminek ki kell jönnie!
Orvoshoz kell fordulni
- véres köpet
- fájdalmas köhögés
- légzési nehézség
- 3 hétnél tovább tartó köhögés